Снимка: Getty Images
Има храни, напитки и лекарствата, които не бива да се комбинират защото могат серозно да натоварят състоянието ви като цяло. Най-добре е някой комбинации просто да се избягват. С тези и някой други факти е добре да бъдем запознати, преди сами да се вкараме в ситуация, която попринцип е добре да избягваме. Пример за това е пълен стомах, чаша мляко или сок от грейпфрут - и върху тях лекарство? Много често това е грешната комбинация. Храната може не само да блокира действието на медикаментите, но да промени това действие и дори да доведе до нежелани ефекти.
Освобождаването на активната съставка от една таблетка е по-сложно, отколкото повечето хора си представят, твърдят специалистите. Ако вземете например болкоуспокояващо хапче след обилно хранене, ще трябва да почакате по-дълго, докато то започне да действа. Както храната, и лекарствата минават дълъг път, докато попаднат в тънкото черво и през него активното им вещество премине в кръвообращението. Докато таблетката е заклещена в пълния стомах, тя не прави нищо - просто чака на опашка.
Медикаментът минава от стомаха в тънкото черво, след като се разтвори или след като стомахът се изпразни. Мазна, тежка храна и едновременно с нея лекарство често е безсмислено. Изключение са специалните таблетки, които се разтварят добре не във вода, а в мазнина, като някои средства срещу гъбични инфекции.
Всъшност лекарството трябва да е разтворимо във вода и не бива да бъде унищожено в киселинната среда на стомашните сокове. Ако обаче е прекалено лесно разтворимо във вода и много трудно в мазнина, има проблем: не може да премине мазния слой на стената на тънкото черво, за да попадне в кръвта. Ефектът е бавно и непълно приемане в кръвообращението и забавено действие.
Същият е ефектът и ако глътенте едновременно антибиотик и чаша мляко. Доксициклинът например образува с калция в млякото, сиренето и изварата химическо съединение, което води до образуване на малки бучки. Те са обаче прекалено големи и трудно разтворими в мазнина, за да могат да преминат през стената на тънкото черво. Така антибиотикът остава в червото и се изхвърля абсолютно неупотребен.
Подобни са образуванията и при взаимодействието на лекарства срещу остеопороза с калция в млечните продукти. И богата на варовик вода също не е подходяща за приемане на тези медикаменти - най-добра е меката чешмяна вода.
Кафето не се понася с много лекарства - учудва ли ви? Ако пиете хапчета с желязо със сутрешното кафе, трябва да знаете, че те почти няма да ви повлияят. Танинът в кафето и чая също образува бучки с някои вещества в стомаха и те са трудно разтворими, затова не могат да преминат в кръвообращението. Невролептиците, предписвани при психози, действат далеч по-слабо, ако се приемат с черен чай. А с алкохола винаги трябва да се внимава. Известно е, че той усилва действието на успокоителни и антидепресанти. Възможно е дори отравяне с алкохол и определени лекарства. Комбинация от парацетамол и ракия или водка може да нанесе вреди на черния дроб.
Други храни са в състояние да усилят действието на някои лекарства - в нездравословен смисъл. Сок от грейпфрут забавя разграждането на лекарствата. Така в тялото се натрупват големи количества лекарства и действието им може да се усили многократно. Особено опасно е при някои медикаменти за кръвно налягане. Дори една чаша сок от грейпфрут на ден може да е опасна за хора, преживели трансплантация на бъбрек и приемащи лекарства за подтискане на имунната система, напомнят от Obekti.bg.
Сирене, вино и авокадо също могат да се превърнат в риск. Тук трябва да се внимава, когато пиете лекарства срещу паркинсон или депресия. Комбинация с тирамин, който се съдържа в тези продукти, може да ви докара опасно високо кръвно. Така че прочетете листовката в кутийката с лекарството, преди да започнете да го взимате. Или просто послушайте лекаря, когато ви казва преди или след ядене и какво да избягвате. Това, последното , да си признаем, доста често не го правим.